fbpx
לוגו אהבת חינם לתת בשביל לתת

גמילה מהתמכרויות – התחלה חדשה

התמכרות היא פעולה שאדם מבצע מבלי שיש לו את היכולת לשלוט בה ובתדירות שלה, כאשר יכולות להיות לאותה פעולה השפעות הרסניות על כל תחומי החיים. ישנם סוגים רבים של התמכרויות, כדוגמת אלכוהול, סמים, אכילה כפייתית, הימורים, וכדומה. הגורמים להפרעה הם רבים ומושפעים ממגוון מצבים וסיבות. בהתמכרות ניתן לטפל באמצעים שונים וקיימות היום מגוון דרכי טיפול. על מנת למנוע את התדרדרות המצב חשוב סייע למטופלים להתמודד עם ההשלכות הקיצוניות שהם גרמו בחייהם ובחיי הסובבים אותם כתוצאה מההתמכרות. בשביל לעבור גמילה מהתמכרויות יש צורך בהתערבות וליווי של אנשי מקצוע מוסמכים, על ידי שימוש בטכניקות טיפול שונות המתמקדות בגורמים להפרעה.
אילו סוגים של התמכרויות קיימות? מדוע ההפרעה מתרחשת? מהן דרכי הטיפול היעילות ואיך גמילה מהתמכרויות מתבצעת? ענינו על כל השאלות שלכם כאן.

מהן התמכרויות ומה גורם להן?

התמכרות היא מצב תודעתי שבו אנשים מרגישים חוסר שליטה על הבחירות שהם מבצעים ועל ההתנהגות וההרגלים שלהם. התמכרויות מסוימות עשויות להיגרם על ידי גורמים פסיכולוגיים בעוד שאחרות עשויות להיגרם על ידי גורמים פיזיים וסביבתיים. התמכרויות כוללות התנהגויות שליליות כפייתיות החל משימוש בסמים, אלכוהול או חומרים אחרים, התמכרות למין, לאכילה, להימורים, וכדומה. במקרים אלו, מדובר לא רק בחומר או הפעילות שאדם מכור אליו, אלא גם על כמה זמן ואיזו חשיבות יש להתמכרות ובאיזו מידה החיים שלו סובבים סביבה.
הסיבות להתמכרויות משתנות בהתאם לגורמים שונים ובכך נקבע גם סוג ההתמכרות. לעיתים הסיבות עלולות להיות גנטיות בעוד שברוב המצבים ההתמכרות מתרחשת בעקבות גורמים סביבתיים כגון מתח או טראומה. התמכרות היא מעין מנגנון הגנה על ידי התנהגות המשמשת להתמודדות עם רגשות פנימיים שליליים. ההתמכרות יכולה להיות לחומרים כימיים, מין, התמכרויות חברתיות, או אפילו התמכרות לעבודה קשה. הדרכים בהן ההפרעה באה לידי ביטוי הן רבות ומשתנות מאדם לאדם, אך בבסיס הבעיה תמיד ישנו גורם אחד או מספר גורמים שמחמירים אותה.

אילו סוגי התמכרויות הם השכיחים ביותר?

ישנם 2 סוגי התמכרויות עיקריים, והם התמכרות התנהגותית והתמכרות פיזית. התמכרויות פיזיות הן שכיחות יותר וכוללות שימוש לרעה בחומרים אשר המטופלים מכניסים ישירות לתוך גופם באמצעים כמו בליעה, עישון, שתייה, הזרקה וכדומה. החומרים האלה יכולים להיות כל דבר החל מטבק, אלכוהול, מריחואנה, תרופות במרשם, קוקאין, ויכולים להגיע עד חומרים כמו אופיום, סמי הזיה, הרואין, אמפטמינים וסוגי חומרים נוספים. התמכרויות התנהגותיות הן פחות מוכרות אך בהחלט שכיחות וכוללות התמכרות להימורים, מין, עבודה, משחקי וידאו, סמארטפון, והרשימה עוד ארוכה.

ישנם מספר גורמים שיכולים להעלות את הסיכוי של מטופלים לפתח התמכרויות. הסיכוי לכך שהם יפתחו התמכרות כלשהי גבוה יותר ככל שהם נחשפים ליותר סיכונים בחייהם ולסביבה שאינה בהכרח מטפחת אותם ואף מקשה עליהם. חשוב לזכור כי התמכרות היא אינה תוצאה של חוסר רצון או אי מוסריות ולעיתים מטופלים בעלי תורשה גנטית מסוימת יהיו בעלי נטייה להתמכרות יותר מאחרים. כלומר, סביר להניח כי מטופלים בעלי בני משפחה המתמודדים עם התמכרויות יפתחו התמכרות בעצמם.

האם ניתן להיגמל מהתמכרויות?

התמכרות היא בעיה מאוד רצינית ולא קל להתאושש ממנה. החלמה מהתמכרות יכולה להיות קשה, אבל היום קיימות דרכים יעילות שיכולות לסייע לכם. אמנם תהליך ההחלמה יכול להיות איטי ומייגע, אך מיליוני אנשים בכל העולם ובארץ כבר החלימו בהצלחה מההתמכרות שלהם, וזה אומר שגם אתם או הקרובים אליכם שסובלים מהתמכרות גם יכולים לעשות זאת. תהליך ההחלמה מהתמכרות מתחיל קודם כל בהכרה בכך שההתמכרות קיימת. האדם אשר סובל ממנה צריך לקחת אחריות על חייו ועל מעשיו – ומכאן אפשר להתחיל בתהליך הטיפולי של גמילה מהתמכרויות. אחת הדרכים הטובות ביותר להתאושש ולהיגמל מהתמכרות היא להתמקד תחילה בבריאות הנפשית של הסובלים ממנה. על ידי הבנה מעמיקה של הגורמים להתמכרות, ניתן להתחיל לטפל בה כראוי.

מהן דרכי הטיפול במסגרת גמילה מהתמכרויות?

על ידי מתן הטיפול הנכון וסיוע בגמילה מהתמכרויות, אנשים אשר סובלים מהן יכולים לקבל את הכלים הדרושים להם לשיפור המצב וגמילה. כל אדם עלול לפתח התמכרות ללא קשר לגיל, המין, הרקע, או המעמד החברתי שלו. ישנם פרמטרים רבים שמשפיעים ומעלים את הסיכוי להתמכרות, כאשר הקוד המוסרי של אותו אדם או האופן בו הוא גדל אינם תמיד מהווים סיבה או גורם להפרעה. על ידי סיוע בגמילה מהתמכרויות, ניתן ליצור מסגרת תמיכה שיוצרת אלטרנטיבה לחיים, מדרבנת ונותנת מוטיבציה לשינוי חיובי. מעבר לגמילה עצמה מההתנהגויות שבאות לידי ביטוי בהתמכרויות שונות, המטרה המרכזית של גמילה מהתמכרויות היא להחזיר את המטופלים למסלול חיים בריא ולשים דגש על תפקוד תקין במשפחה, בזוגיות, במקום העבודה ובסביבה.
אז מהן דרכי הטיפול לגמילה מהתמכרויות? ריכזנו עבורכם כמה שיטות יעילות:

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי CBT

שיטת טיפול זו היא צורה של פסיכותרפיה המשתמשת בסוגים מסוימים של שאלות וטכניקות לשינוי התנהגותי. טיפול בהתמכרויות על פי הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית מאפשר כדי לעזור לאנשים להפחית או לעצור את ההתנהגות ודרכי החשיבה הבעייתיים שלהם על ידי הבנת עמוקה של מה גורם להם.

טיפול דיאלקטי התנהגותי DBT

השיטה מאפשרת להעניק למטופלים כלים לוויסות טוב יותר של הרגשות שלהם. הטיפול מאפשר לסובלים מהתמכרויות להגיע לבחירה בדרכי התמודדות בריאות יותר ולהיגמל מההתמכרויות שלהם אחת ולתמיד.

התמכרויות הן הפרעות נפשיות והתנהגותיות הכרוכות בשימוש כפייתי בחומר או פעילות למרות ההשלכות השליליות שמלוות בכך. ישנן התמכרויות רבות ושונות כגון עישון, אלכוהוליזם, הימורים וסמים. יש הרבה סיבות וגורמים שיכולים להוביל למצבים של התמכרות. חלק מהסיבות כוללות גנטיקה, אירועי חיים מוקדמים וגורמים חברתיים כמו לחץ חברתי, מתח וטראומה. גמילה מהתמכרויות היא תהליך טיפולי שמטרתו לסייע לאנשים בעלי דפוסי התנהגות התמכרותיים להבין מהיכן ההתמכרות נובעת ולטפל במוקד הבעיה באופן נקודתי. הדבר יכול לסייע להם להוביל לשינוי חיובי בחייהם, להפסיק עם ההרגלים הרעים ולהחליפם בהרגלים אחרים ובריאים.

פוסטים אחרונים