fbpx
לוגו אהבת חינם לתת בשביל לתת

התמודדות עם חרדה – כך תעשו את זה

חרדה היא מצב שכיח ויכול להיות גם מתיש לעיתים קרובות. ישנן דרכים רבות לטפל במצב ולחיות חיים בריאים ונטולי חרדה. חרדה מאופיינת במגוון של תסמינים פיזיים, רגשיים וקוגניטיביים המפריעים לתפקוד היומיומי. תסמינים אלו כוללים בעיקר אי שקט, קשיי ריכוז, עצבנות, הפרעות שינה, עייפות, סחרחורת, ועוד. מעבר להשפעות הנפשיות, חרדה יכולה להוביל גם לתסמינים פיזיים כמו מתח בשרירים, מחלות עור, וכדומה. היום קיימות מגוון שיטות לטיפול והתמודדות עם חרדה, הכוללות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, פסיכותרפיה, מדיטציית מיינדפולנס, יוגה, NLP ודמיון מודרך, תרגילי נשימה עמוקה. המודעות לשימוש בטכניקות אלו הולך וגובר בפופולריות בארץ וברחבי העולם והן מוכחות כיעילות, במיוחד עבור התמודדות עם חרדה.
מהי חרדה? כיצד היא מתרחשת? מהן דרכי התמודדות יעילות ומומלצות? כל התשובות מחכות לכם במאמר.

מהי חרדה ומדוע היא מתרחשת?

אנשים רבים סובלים ממצבים של חרדה וההפרעה נחשבת לשכיחה מאוד. לכל אחד מאיתנו יש דברים שונים שגורמים לנו לחרדות, כאשר חלקם קבועים וחלקם משתנים עם הזמן. בשונה מפחד המהווה מנגנון בטיחות שעוזר לנו להתמודד עם סכנות אמיתיות, חרדה היא תחושה מעיקה של חשש ממשי מהדברים שאינם בהכרח מהווים איום אמיתי, אך הוא מרגיש אמיתי בהחלט. חרדה היא רגש נורמלי שכולנו מרגישים לפעמים. במצבים מסוימים, החרדה יכולה לצאת מכלל שליטה ולגרום למתח רב בחיינו. כאשר זה קורה, המצב גורם למצוקה, לתסמינים פיזיים ולהגבלות משמעותיות על התפקוד היומיומי של אנשים רבים כמו הימנעות מסיטואציות חברתיות וכדומה. הדבר בא לידי ביטוי בייחוד אחרי אירועים טראומתיים. חרדה עלולה להתרחב סביב דברים שמזכירים את האירוע ולגרום לתחושת אי נוחות תמידית.

מהן כמה שיטות טיפול להתמודדות עם חרדה?

חרדה היא מצב אשר משפיע על אנשים רבים בכל העולם ובארץ, מכל הגילאים והמינים. היום קיימים טיפולים רבים ושונים למצבים של חרדה, אך טכניקות טיפול ההוליסטיות והחדשניות שריכזנו כאן עבורכם הן מהפופולריות והיעילות ביותר:

  • תרגול מדיטציה ומיינדפולנס
  • טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)
  • טיפול בחשיפה
  • טיפול בקבלה ומחויבות
  • תרגול יוגה
  • תרגילי נשימה
  • דמיון מודרך
  • טיפולי NLP

מדיטציית מיינדפולנס

טכניקת טיפול אחת בחרדה היא מדיטציית מיינדפולנס. טכניקה זו כוללת התמקדות ברגע הנוכחי, מודע למחשבות, רגשות והתחושות של הגוף. המטרה של מדיטציית מיינדפולנס היא לטפח מצב נפשי רגוע על ידי התמקדות ברגע הנוכחי במקום לדאוג לאירועים עתידיים או זיכרונות עבר.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT להתמודדות עם חרדה

שיטת טיפול יעילה במיוחד להתמודדות עם חרדה היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). טיפול זה מורכב מטכניקות שונות המסייעות למטופלים לזהות את המחשבות וההתנהגויות הבלתי רציונליות שלהם, להחליף אותן בכאלו רציונליות וחיוביות יותר, ולזהות כיצד ניתן לנהל את תסמיני החרדה ולהפחית אותם בהדרגה.

טיפול בחשיפה

טיפול בחשיפה הוא טכניקה מרכזית של טיפול התנהגותי במצבים של הפרעות חרדה. הטכניקה כוללת חשיפה הדרגתית של המטופלים למקורות החרדה שלהם או להקשר בו מתגברת החרדה. החשיפה עצמה מתקיימת בדמיון או במציאות בתנאים בטוחים ורגישים לצרכים האישיים של כל מטופל ומטופלת ובהתאם למצבם. הטיפול מאפשר לסייע למטופלים להתגבר על התקפי החרדה או הפוביה איתם הם מתמודדים על בסיס קבוע ולהפחית בתסמינים שלהם.

טיפול בקבלה ומחויבות

טיפול בקבלה ומחויבות הוא מודל טיפולי אשר שם דגש על מיינדפולנס וקבלה של החוויות המנטליות השונות שהמטופלים חוו בחייהם, במקום דווקא בשינוי התוכן של החוויות הללו. המטרה העיקרית של טיפול בשיטה זו היא לטפח גמישות פסיכולוגית, לעודד את המטופלים להיות נוכחים ברגע ולהתרכז בכאן ועכשיו – באופן מלא ומודע ובלי מגננות.

תרגול יוגה להתמודדות עם חרדה

יוגה היא בהחלט אחת הדרכים הטובות והמהירות ביותר להרגעת מצבים של חרדה, עם אפקט חיובי מתמשך. היוגה היא אמנות עתיקה שבסיסה עומד העיקרון של חיבור הגוף והנפש. שני האספקטים הללו בעלי השפעה על כל תחום בחיינו ולכן על ידי איזון שלהם ניתן להתחבר לאני הפנימי ולבצע עבודה על תת המודע. התרגול הפיזי מסייע לגוף להתנקות מרעלנים ומשחרר הורמונים שאחראיים על שמחה ונחת ובכך עוזר להרגיע את תסמיני החרדה הקיימים והעתידיים.

תרגילי נשימה

בזמן התקפי חרדה דפוס הנשימה משתנה באופן משמעותי. במקרים מסוימים הנשימה נעצרת לחלוטין, ובמקרים אחרים היא הופכת למהירה ושטוחה, מה שמוביל להיפרוונטיליציה. במהלך ההתקפים הנשימה נעתקת, בית החזה מתקשח, הסרעפת ננעלת ואי אפשר לנשום. תרגילי נשימה מהווים פתרון נהדר להתמודדות עם חרדה בעיקר בזכות העובדה שהם מאפשרים להרגיע את הנשימה, להסדיר אותה ולהוביל למצב של הירגעות מוחלטת.

דמיון מודרך

דמיון מודרך הינו שיטת טיפול ייחודית שעוזרת לאנשים להתמודד עם מצבים של חרדה ובעיות רבות אחרות. זוהי טכניקה המשתמשת בכוח הדמיון על מנת לרפא את התסמינים של ההפרעה ונחשבת ליעילה במיוחד. במסגרת הטיפול תתבקשו להתמקד בתמונות חיוביות, כמו חוף שליו או יער מרגיע, במקום להתמקד במחשבות החרדתיות. דמיון מודרך יכול לעזור למטופלים להתמודד עם סוגים שונים של הפרעות ובעיקר עם חרדה, מכיוון שהוא מאפשר להעניק ריפוי פנימי עמוק.

טיפולי NLP להתמודדות עם חרדה

טיפול NLP מסייע להתמודדות עם חרדה ומצבים שונים נוספים. הטיפול קיים כבר מאז סוף שנות ה-70 של המאה הקודמת, והוא משמש במטרה לעזור לאנשים המתמודדים עם מתח, דיכאון, התמכרות, פוביות, ועוד בעיות אחרות הקשורות לחרדה. הטיפול מתבצע על ידי שילוב של טיפול בדיבור וטיפול קוגניטיבי התנהגותי כדי לעזור לאנשים הסובלים מהפרעות חרדה. תכנות נוירו-לשוני (NLP) מאפשר "לשכתב" חדש את דפוסי החשיבה ומסייע למטופלים לשנות את מחשבותיהם, רגשותיהם והתנהגותם כדי להיפטר מהתקפי חרדה ולהשיג את המטרות שלהם בחיים.

חרדה היא תופעה שכיחה שמאופיינת במגוון של תסמינים פיזיים, רגשיים וקוגניטיביים המפריעים לתפקוד היומיומי. היום ניתן לטפל בה בטכניקות טיפול הוליסטיות וחדשניות שונות כמו טיפול NLP, דמיון מודרך, תרגילי נשימה, יוגה, טיפול CBT ועוד שיטות.

פוסטים אחרונים

בודק...