fbpx
לוגו אהבת חינם לתת בשביל לתת

שליטה בכעסים – דרכי התמודדות יעילות

כעס הוא רגש עוצמתי ואנושי שכל בני האדם חווים בזמן זה או אחר בחייהם. הוא יכול לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים. לכל אחד ואחת מאיתנו יש את רגע השבירה הזה, בו אנחנו עוברים מרגשות חיוביים לכעס, כאשר עבור רבים מאיתנו הרגע הזה מגיע מהר וללא כל התראה מוקדמת. מצב זה מכונה לרוב "בעיית זעם", אך במה זה תלוי? אנשים שונים עשויים לחוות כעסים בחייהם בעקבות טריגרים שונים, אך לעיתים הבעיה עלולה להגיע גם לכדי מטרד ממשי, חוסר שליטה והתקפי זעם קשים עם השפעות הרסניות. המטרה של שליטה בכעסים היא לסייע לאנשים להבין מהיכן הכעס שלהם נובע ולהצליח לשלוט בו באופן יעיל במטרה לשפר את איכות חייהם ומערכות היחסים שלהם עם קרוביהם והסובבים אותם.
במאמר זה נדון על כעסים, מדוע התופעה מתרחשת ואילו דרכי התמודדות לשליטה בכעסים הן המומלצות והיעילות ביותר.

מה גורם למצבים של כעסים וזעם?

בעיות כעס נובעות בדרך כלל משילוב של גורמים כמו גורמי לחץ חברתיים ואישיים. במקרים מסוימים די בטריגר הקטן ביותר כדי להגיע למצב של התקפי כעס והתפרצויות זעם. ההפרעה יכולה להתבטא כהתעללות מילולית, אלימות פיזית, או אפילו פגיעה עצמית. המצב יכול לגרום לסובלים ממנו להרגיש תחושות אשמה, בושה והשפלה, בעיקר לאחר שהכעס הרגעי חולף והם צריכים להתמודד עם ההשלכות שלו. בעיות כעס נגרמות לרוב ממגוון גורמים כמו טראומה, מחלות נפש, שימוש בסמים, תקיפה מינית, התעללות בילדות, ועוד גורמים רבים אחרים.
נשים נוטות לכעוס יותר כאשר בני הזוג שלהן, חברים קרובים או בני משפחה לא עומדים בציפיות שלהן. ברוב המקרים, הכעס שנשים חשות נובע מתחושת אכזבה ותחושה שהציפיות שלהן לא ממומשות, בעיקר כאשר יש מהן ציפייה לתת לאחרים ללא החזר על ההשקעה. בשונה מנשים, גברים בדרך כלל נוטים יותר להתפרץ בהתקפי כעס על זרים שמתנהגים בצורה לא הולמת, מה שהופך את ניהול הכעסים למאבק מתמשך עבור גברים רבים. המצב יכול להוביל לבעיות כמו לחץ מוגבר והסבירות לתוקפנות ואלימות פיזית עולה.

איך בעיית כעסים באה לידי ביטוי?

כעס הוא רגש חזק שמהווה מעין מגננה טבעית של הגוף, אך כאשר הוא מופיע בקלות וללא שליטה, הוא יכול להיות לא בריא ואף מסוכן ולהוביל לטעויות יקרות. בעיות כעס נגרמות ברוב המקרים מחוסר איזון של הנוירוטרנסמיטר סרוטונין במוח. התוצאה היא מצב של רגישות מוגברת, חוסר יכולת לשלוט ברגשות וסיכון מוגבר לתוקפנות. לא תמיד קל לזהות בעיות כעס, אבל יש כמה סימנים שיכולים להצביע על הבעיה. הסימנים הבולטים הם עצבנות תמידית, קושי לשלוט ברגשות, זעם מתפרץ (מצבים של מ-0 ל-100), אימפולסיביות, וכדומה.

מהן כמה דרכי התמודדות לשליטה בכעסים?

קיימות היום דרכים רבות ומגוונות להתמודד עם כעס ולהגיע למצב של שליטה בכעסים, כאשר כל שיטה יכולה להתאים לאנשים שונים. כעס יכול להוביל למגוון השלכות שליליות כמו עלייה בלחץ הדם, חרדה ודיכאון. דרכי התמודדות השונות עם כעסים מסייעות בניהול והפחתת ההשפעות השליליות של הכעס ומאפשרות להבין מהיכן הוא נובע ובכך לטפל בגורמים לרגשות הללו.
כמה מנגנוני התמודדות נפוצים למצבים של כעס הם:

  • פורקן רגשי על ידי שיחה עם מטפל/ת מוסמכ/ת לטיפול ושליטה בכעסים
  • התמודדות עם המצב שגרם לכעס והבנה עמוקה שלו לכל צדדיו
  • התעסקות במשימות אחרות כדי להימנע מהתעסקות יתר במצב
  • לקיחת הפסקה מהמדיה החברתית כאשר מרגישים כעס או תסכול
  • ביצוע תרגילי נשימה או יוגה להרגעת הגוף והתחושה הנפשית

אילו שיטות טיפול יכולות לסייע לשליטה בכעסים?

שיטות הטיפול לשליטה בכעסים מגוונות, אך יש לזכור כי לא קיים ולו טיפול אחד שהוא אוניברסלי לחלוטין ועובד עבור כולם – לאנשים שונים מתאימות שיטות טיפול שונות. ניהול כעסים הוא תהליך אישי שמטרתו העיקרית היא לסייע למטופלים להימנע מהתנהגויות של הרס עצמי ולשמור על הרווחה הנפשית, החברתית והפיזית שלהם. המטרה העיקרית של ניהול כעסים היא להפחית את התדירות והעוצמה של רגשות הכעס. הדרכים היעילות ביותר לנהל את הכעס היא על ידי תרגול טכניקות מיינדפולנס וטיפול התנהגותי קוגניטיבי, שכן שיטות אלו יכולות לעזור לזהות את הטריגרים שעלולים לגרום לכעס, להבין מה מקורם ולהחליף את הרגשות השליליים באחרים, חיוביים ומקדמים.

מיינדפולנס לשליטה בכעסים

טיפול מיינדפולנס מסייע לאנשים לזהות את הטריגרים לכעס שלהם לפני שהוא מוביל אותם למצבים הרסניים. הכישורים הנלמדים בטיפול זה מעניקים כלים במטרה לעזור לאנשים ללמוד כיצד להיות מודעים לרגשותיהם ולטריגרים לכעס שלהם. הוא מסייע בקבלת החלטות טובות יותר לגבי הפעולות שעליהם לנקוט, כמה זמן לתת לרגשותיהם להיבנות לפני התגובה, וכן איך להגיב באופן חיובי ולא אימפולסיבי.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT

CBT, או טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הוא סוג של פסיכותרפיה המתמקדת באופן שבו המחשבות, הרגשות וההתנהגויות של המטופלים משפיעות על מצב הרוח שלהם. הטיפול מעניק פתרון למגוון רחב של הפרעות ובעיות ומתאים בעיקר למצבים של כעס. הוא מסייע לזהות מה מעורר את הכעסים כדי לנהל אותם בצורה יעילה יותר ולשפר את המצב ממקום פנימי ועמוק.

כעס הוא רגש שכיח שאנשים חווים מעת לעת, אך כאשר הכעס הופך חזק מדי ונמשך פרקי זמן ארוכים, הוא עלול להוביל לתוצאות חמורות ולעיתים מסכנות חיים. הרגשה של חוסר שליטה בכעסים יכולה להיות מורכבת ולהשפיע באופן שלילי על כל תחומי החיים. התופעה נחשבת לשכיחה יחסית ומתרחשת בעקבות גורמים שונים בקרב אנשים רבים. המצב בא לידי ביטוי בהתקפי זעם, אלימות נפשית ומילולית, ולעיתים אף אלימות פיזית. שליטה בכעסים היא חשובה לרווחה האישית שלנו ובזכות טיפולים יעילים שונים אשר זמינים היום, ביכולתה לשפר את המצב מקצה לקצה. עם הטיפול הנכון, אפשר להיפטר מתחושת הכעס ולהחליף את הרגשות השליליים בחיוביים יותר, כאלו שיסייעו למטופלים להתקדם ולפרוח.

פוסטים אחרונים